Hafta İçi: 9:00 - 18:00

+90 544 528 63 17

İnşaat Mühendisliği Nasıl Bir Meslektir?

Kimler İnşaat Mühendisi Olabilir?

Herkes inşaat mühendislerini şehirlerdeki binaların yapımı konusunda uzmanlaşmış kişiler olarak bilir. Oysa inşaat mühendisliği yalnız bu şekilde düşünülmemelidir. Su dağıtımından köprü ve yol yapımına hatta trafik sinyalizasyon sistemlerine kadar pek çok alanda bu mesleğe sahip kişiler çalışabilirler. İnşaat mühendisliği iyi bir kariyer seçeneğidir. Yaptıkları işin değerinin yüksek olmasının yanında uzmanlığının getirileri bunun sebebidir.

İnşaat mühendisleri kamuda karayolları, demiryolları, devlet su işleri, çevre ve şehircilik bakanlığı gibi kurumlarında çalışabildikleri gibi özel şirketlerde ve kendi şirketlerini kurup kariyerlerini sürdürebilirler. Yapı işlerinin projelendirilmesi ve şantiyede projeye uygun olarak inşa edilmesi bir inşaat mühendisinin temel görevidir. İnşaat mühendisliği için Türkiye’nin çeşitli üniversitelerindeki dört yıllık programı başarıyla tamamlamış olmak gerekmektedir.

İnşaat mühendisleri ülkeler tarafından belirlenen güvenlik standartlarını sağlayan güvenli yapılar yapmayı amaçlarlar. Türkiye’de de örneğin beton, çelik ve ulaştırma yapıları için belirli güvenlik standartlarına uyulma zorunluluğu vardır. Yapılar inşa edilirken güvenlik standartlarını sağlarken ekonomikliği korumak da aslında bir inşaat mühendisinin uğraştığı en önemli problemdir. Bunların yanında verimlilik ve sürdürülebilirlik kavramları da bir inşaat mühendisi için önemlidir. Bu kapsamda bir inşaat mühendisinin uzun vadeli karar vermesi gerekebilir. Örneğin 2 şeritli bir yol yaparken 10 hatta 20 yıl sonrasını düşünüp alt yapıyı 4 şeritli yola göre tasarlama kararı alabilir.

İnşaat mühendisliği içerisinde çok sayıda uzmanlık alanı yer almaktadır. Yapı, hidrolik, ulaştırma ve geoteknik bu alanlardandır. Bu uzmanlıkların çoğu, yapı için çizim ve planlar geliştirir. Bir inşaat mühendisi için her şantiye ayrı bir problemdir ve bu problemleri çözmek üzere eğitim ve staj görür.

İnşaat mühendisliği nasıl bir meslektir, inşaat mühendisleri ne yapar ile ilgili son olarak bu mesleği icra edenlerin yaptığı işlerin toplum güvenliği açısından büyük önemi vardır. Farklı alanların zemininde farklı yapıların davranışlarını bilmeleri gerekir. İnşaat mühendisliği programlarının odaklandığı nokta temelde bu davranışları öğretmek böylece inşaat mühendislerinin yapıyı doğru projelendirilip uygulamasını sağlamaktır.